Feed on
Posts
Comments

2014-05-01 19.11.11 Pastarąsias dienas įdomu stebėti JAV visuomenės susiskaldymą į dvi stovyklas, ebolos klausimu. Didesnioji visuomenės dalis – pagal apklausos duomenis maždaug 78% JAV gyventojų, yra už tai, kad asmenys, grįžę iš Vakarų Afrikos ir turėję kontaktų su sergančiais ebola, privalėtų praleisti tris savaites karantine. Reikalavimas, sakyčiau labai teisingas, nes jei jau yra mokslininkų nustatyta, kad minimalus ebolos viruso inkubacinis periodas yra dvidešimt viena diena, tai kiekvienam, tiek medikui, tiek ne medikui turėtų būti suprantama, kad virusu infekuotas žmogus, pirmąsias dvi savaites gali jaustis visiškai sveikas. Tuo remdamiesi, New York’o ir New Jersey valstijų gubernatoriai, praėjusią savaitę priėmė įsaką apie būtiną asmenų, grįžusių iš Vakarų Afrikos ir bendravusių su ligoniais karantiną. Atrodytų, labai protingas ir logiškas įsakas, bet jam pasipriešino… medikai.. Viskas prasidėjo nuo tarptautinės organiacijos „Gydytojai be sienų“ slaugytojos Kaci Hickox, kuri penktadienį parskrido iš Siera Leonės ir be didelių ceremonijų, buvo patalpinta į specialią palapinę Newark’o universitetinėje ligoninėje. Moteris pasitaikė karinga, tad per savaitgalį sugebėjo sukelti ant kojų ir žurnalistus,ir medikus,ir politikus. Nėra tokio federalinio įstatymo, kuris leistų tuo momentu, infekcijos neplatinantį žmogų, laikyti uždarytą. Tad New Jersey gubernatoriui nebeliko nieko kito, kaip tik pakeisti įsaką ir išleisti „vargšę kalinę“ namo į Main’o valstiją. Pareikalavo tik, kad ji dingtų iš New Jersey privačiu automobiliu, o ne viešuoju transportu. Tad Kaci Hickox jau namie, kuo džiaugiasi medikai ir žmogaus teisių gynėjai, bet visai nesidžiaugia eiliniai amerikiečiai, prisimindami tos pačios organiacijos „Gydytojai be sienų“ gydytoją Craig’ą Spencer’į, kuriam praėjusią savaitę buvo diagnozuota ebola ir kuris prieš pakylant aukštai temperatūrai, ramiausiai važinėjosi metro, žaidė boulingą, sėdėjo bare su draugais, nors dar dieną prieš tai jautėsi ne itin gerai. Daugumos niujorkiečių toks neatsakingas jauno gydytojo elgesys visai nesužavėjo, tad nenuostabu, kad nedaug kas tiki, jog ir šiandien iš karantino paleista slaugytoja, bus pakankamai protinga ir atsakinga. Moteris slaugė Siera Leonėje nuo ebolos mirštančius vaikus. Be menkiausios abejonės jos veikla verta kuo didžiausios pagarbos, bet ne mažesnės pagarbos būtų verta ir tai, jei slaugytoja prisimintų, kad ji pati gali kelti pavojų vaikams savo gimtinėje…Dabar gi situacija JAV truputį dviprasmiška. Norima, kad amerikiečiai žvelgtų į tarptautinės organizacijos „Gydytojai be sienų“ savanorius, kaip į didvyrius, o patys amerikiečiai norėtų, kad savo didvyriškumą, herojai pademonstruotų ir gimtojoj šaly, stoikiškai atsėdėdami trijų savaičių karantiną. Noras labai žmogiškas…Vienas iš daugybės CNN žurnalistų kalbintų žmonių, labai vietoj priminė Hipokrato priesaikos žodžius : „nepakenk“.
Kaip nekeista, tarptautinės organiacijos „Gydytojai be sienų“ nariai mano kitaip. Su CNN žurnalistu kalbėjusi viena iš organizacijos vadovių, pareiškė, kad visi jų savanoriai yra apmokyti sekti savo sveikatą ir nekelia jokio pavojaus visuomenei. ( Tai jau „įrodė“ Craig Spencer). 🙂 Pagal tą direktorę, pavojus slypi tik visuomenės nemokšiškume. Norėjosi, kad žinomas tv žurnalistas paklaustų : „iš kur JAV visuomenės nariai pasigaus tą virusą, jei niekas neparveš jo iš Afrikos ?“ Nepaklausė. Užtat perklausė kitą „protingą galvą“ iš Maryland’o ligoninės. Toji profesorė paniekinamai pareiškė, kad dabar XXI, o ne XIII – XIV amžius, kad reikėtų laikyti žmones uždarytus. Žurnalistas paklausė, ar tai reiškia, kad Pentagonas gyvena XIII – XIV amžiaus dvasia, mat kariškiai pasirodė esą rūpestingesni už medikus ir savo Liberijoje atitarnavusius karius, nutarė prieš sugrąžinant į tėvynę, tris savaites palaikyti nuošalioje Italijos karinėje bazėje. Kitas“Gydytojai be sienų“ atstovas gan arogantiškai pareiškė, kad kariai yra kariai, jie turi klausyti įsakymų, o savanoriai yra laisvi žmonės. Kiek šiandien girdėjau kalbant šios organizacijos narių, visi demonstravo didžiulį rūpestį Afrika ir visišką abejingumą Amerikai.Visų kalbose girdėjosi nerimas, kad bus labai sunku rasti savanorių, jei grįžę namo, šie bus „kankinami“ visokiais karantinais. O dabar dar Padėkos diena, Kalėdos artėja, visi nori būti su savo artimaisiais, tad parvykusių iš Vakarų Afrikos, žymiai padaugės. Prisipažinsiu, kad mane tos kalbos gerokai suglumino. Visada žiūrėjau į organizaciją „Gydytojai be sienų“, kaip į vertą besąlygiškos pagarbos už jos savanorių pasiaukojamą darbą. Pažįstu moterį, kurios velionis vyras buvo šios organizacijos narys ir išėjęs į pensiją, vietoj to, kad ramiai mėgautųsi turtingu ir nerūpestingu gyvenimu, iš pradžių su žmona išvyko savanoriauti į Afriką, o paskui abu keliems metams „nusėdo“ Haity. Gyveno kažkokioj bakūžėj „samanotoj“, jis operavo, o ji organiavo sergančių vaikų maitinimą. Abu tai darė vedami krikščioniškos dvasios ir nelabai galiu įsivaizduoti, kad ta garbaus amžiaus žilaplaukė pora, būtų puolusi ginti savo teisių ir laisvių, jei juos grįžusius į tėvynę, būtų pasodinę į karantiną tėvynainių labui. Manau, kad būtų ramiai išnaudoję tą laiką knygų ir spaudos skaitymui, muzikos klausymui, telefono pokalbiams su dideliu būriu savo vaikų ir anūkų. Dabartinių savanorių paslaugoms dar yra ir internetas, jau vien tas laukimo laiką gerokai „sutrumpina“. Tad tikrai nelabai žinau ką galvoti, žvelgdama į esamą situaciją. Norom nenorom peršasi mintis, kad šiuolaikinė visuomenė turi didelį atsakomybės jausmo deficitą…
Kita, naujai iškilusi JAV visuomenės problema – tikrų afrikiečių vaikai, net nebūtinai vakarų afrikiečių. Mokyklose jie pravardžiuojami „ebolomis“, „virusais“ ir pan. Per vakarines žinias mačiau reportažą apie iš Senegalo atvažiavusį berniuką, kurį mokykloje vaikai užpuolė ir sumušė vien todėl, kad jis afrikietis…Įsikišo žmogaus teisių gynėjai, bet vėl problema – vargu ar tą afrikietį sumušė baltaodžiai vaikai…Toje valstybinėje mokykloje didžioji dauguma besimokančių turėtų būti juodaodžiai ir lotynai. Dar prieš porą savaičių skaičiau, kad NY gyvenanti liberiečių bendruomenė jaučiasi atstumta, o jos nariai net vengia kalbėti viešajam transporte, nes kiti keleiviai kartais sureaguoja į afrikietišką akcentą ar kalbą. Sekmadienį vakare į ligoninę buvo paguldytas liberietis berniukas su ebolos simptomais. Viruso nerado, bet ir iš ligoninės neišleido… Tai dar labiau kaitina aistras. Karantiną spec. palapinėse pakeitė karantinu namie, kas pradžiugino toli gražu ne visus…
Bijau, kad artėjant šventėms, įtampa turėtų dar labiau išaugti.

Comments are closed.

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos