Feed on
Posts
Comments

DSC01647
Per pastarąsias dienas, lietuviškame internete ir spaudoje,ne kartą susidūriau su masonų vardu.Labiausiai mane pribliškė vieno žmogaus komentaras, prilyginęs masonus ateiviams:) Prisipažinsiu, kad buvau labai šokiruota tokiu lyg ir nekvailo žmogaus, minties šuoliu.Paskui pagalvojau,kad gal tiesiog aš, jau kuris laikas, laikinai begyvenanti JAV, pripratau, kad ne viename mano aplankytame mieste ar miestely, mačiau daugiau ar mažiau išvaizdų pastatą, papuoštą masonų emblema,tad tie laisvieji mūrininkai man visai nesiasocijuojasi su žaliais žmogeliukais, kaip kad daliai tautiečių.
DSC01652.
Štai tokios lentelės nieko nestebina JAV-jose. Įrankių centre esanti raidė G simbolizuoja Geometrus – Aukščiausiąją Kuriančiąją Jėgą. Klausiau gyvo masono kuo tas Geometrus skiriasi nuo mums pažįstamo Dievo ir išgirdau atsakymą, kad tai bendras Vienatinio Dievo vardas. Štai, pavyzdžiui, jis yra katalikas, tad gali tapatinti G su Jėzum, o žydai mūrininkai su Jahve ir pan.Jokių nesutarimų šiuo klausimu tarp ložių narių nekyla.:)
Pabendrauti su tikru masonu, man pavyko paskutinį lapkričio šeštadienį, kai važiavau į ekskursiją su kelionių klubu,vadovaujamu filosofijos mokslų dr., dar R. Amundseno įkurto, „The Explorers club“ nario, fotografo ir publicisto Alfredo Tulčinskio. A.Tulčinskij – visapusiškai apsišvietęs eruditas, nemažai domėjęsis masonų klausimu, ekskursijos metu prisipažino, kad nežino, kas yra masonai.Paprasčiausiai neįmanoma vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą, kadangi bet kas panorėjęs, laisvuoju mūrininku netaps, tam reikia rekomendacijų ir proto, o gal ir dar kažko, kuo gali būti naudingas masonų organizacijai, kurios nariai duoda tylėjimo priesaiką ir neplepa su pašaliniais apie slaptus savo organizacijos reikalus.Nežinomi net jų bendrijos gimimo metai, o patys laisvieji mūrininkai teigia, kad viskas prasidėjo beveik prieš 3000 metų, dar Pirmosios Saliamono Šventyklos statymo laiku.Trečiojo – „Meistro Mūrininko“ (Master Mason) – laipsnio įšventinime simboliškai atkartojamas legendinio Šventyklos architekto Hiramo likimas – jo mirtis nuo išdavikų rankos, lavono paieškos. Karaliui Saliamonui skirtą salę matėme ir ekskursijos po Filadelfijos masonų šventyklą metu.DSC01614</a
DSC01618
Nuotraukose bendras salės, kurioje, matyt, ir įšventinami meistrai mūrininkai,vaizdas. Gana kuklus Saliamono portretas ir hole kabantys kitų įžymių masonų portretai. Tai JAV tėvai įkūrėjai – G.Washington’as, B.Franklin’as, ( nebefotografavau T.Jefferson’o),o ir įžymusis prancūzų markizas La Fayett’as, kurio vardas puikiai žinomas visiems, besidomintiems JAV istorija. „Lietuvos ryto“ paruoštame straipsnyje apie masonus, buvo teigiama, kad tai švietėjiška ir labdara užsiimanti organizacija. Tebūnie taip.:) Matyt, visi šie, mano išvardinti, garsūs masonai, apart tokio menkniekio, kaip valstybės kūrimas, dar turėjo laiko užsiimti ir švietėjiška veikla. G.Washington’as, matyt, atsipalaiduodavo tarp mūšių, žaisdamas slaptos organizacijos narį.:)
DSC01621_20140115110037070DSC01627<a

DSC01603_20140115111209777DSC01610
Na bet grįžkim prie pačios Filadelfijos masonų šventyklos. Ji buvo pastatyta 1868-73 metais pagal masono architekto James H.Windrim, kuriam tuo metu buvo vos dvidešimt septyneri metai, projektą.
DSC01653
DSC01659Tai didžiulis ir įspūdingas normanų stiliaus pastatas, talpinantis ne mažiau kaip septynias sales ir biblioteką. Masonas, vedžiojęs mus po šventyklą, informatyvumu nepasižymėjo, užtat griežtumu – net labai. Buvo įsakyta neatsilikti nuo grupės, neiti niekur kitur, išskyrus ten, kur veda grupės vadovas, priešingu atveju, grąsino gražiai palydėti lauk. Į klausimus mums atsakinėjo, bet pabrėžtinai paprastai. Stiliuj : “ svastika, gražus senovinis ženklas, tad dekoratoriai ją tarp kitų ženklų ir įkomponavo“. A.Tulčinskij, vėliau mums sakė, kad jis čia per aštuonetą metų lankėsi gal kokį dvidešimt kartų ir niekada negirdėjo, kad lydintis masonas mielai aiškintų simbolių reikšmę.Apsiriboja grožiu ir tiek, nors būtent simboliai yra labai svarbi masonystės dalis. Tas pabrėžtas abejingumas, matomai turi sudaryti įspūdį, kad ai, čia tik turtingų ir įtakingų vyrukų žaidimas, susirinkti kokioj gražioj salėj ir pakalbėti apie labdarą ir švietimą. Tebūnie.:)
DSC01543
Viena iš gražiausių salių – gotiškoji.
DSC01551 (1)
Visos salės originaliai ir skirtingai dekoruotos, vienijamos ant ložės magistro stalo gulinčios plytos.
DSC01563DSC01631DSC01565

DSC01602 (1)DSC01596DSC01597DSC01606_20131203133814223
DSC01583
Egiptietiškoj salėj radau ir svastiką ir penkiakampę žvaigždę.
DSC01589
DSC01590
DSC01585
DSC01578
Atskirame kambary buvo sudėtos senovinės vėliavos.
DSC01541
DSC01536
Laiptus puošė įvairių JAV miestų masonų ložių emblemos.
DSC01645
DSC01646
DSC01648
Tai tokia ta masonų šventykla.Išvadų nedarau. Kas yra masonai – nežinau…Tik nori nenori į akis krenta tai, kad JAV „gimtinėje“ Filadelfijoje, stovi puošniausia masonų šventykla ir stovi ne bet kur,o šalia senosios miesto savivaldybės. Na bet čia jau kiekvienas mato savo pasaulio vaizdą. 🙂
DSC01662

2 Responses to “SVEČIUOSE PAS LAISVUOSIUS MŪRININKUS”

  1. Almiasas parašė:

    Lijana, apie Lietuvos laisvųjų mūrininkų didžiąją ložę galite pasiskaityti čia:

    http://www.grandlodge.lt/

    Net ir parašytų darbų PDF fornatu galima parsisiųsti. Vis mažiau nežinios bus 🙂

Popo.lt tinklaraščiai. Hosting powered by   serverių hostingas - Hostex
Eiti prie įrankių juostos